Hakkımda


1988 yılının 30 Mayıs’ında İstanbul Beyazıt’ta dünyaya gelen Selim Ural, ilk ve orta öğrenimini İstanbul'un Fatih ilçesindeki Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nda, lise öğrenimini ise İstanbul'un Vefa semtinde yer alan Eminönü Cibali Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarından itibaren politika, kültür-sanat, spor gibi ülke gündemini meşgul eden konularla yakından ilgilendi. 2007 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Yabancı Diller Meslek Yüksek Okulu’nda İngilizce dil eğitimi aldı. Ertesi yıl aynı üniversitenin Radyo-Televizyon Programcılığı bölümüne başlayan Ural, buradan başarıyla mezun olup şu sıralarda İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin (AUZEF) Sosyoloji bölümünde öğrenim görmektedir.


Öğrencilik yıllarında kısa bir süre Dost TV’de stüdyo kameramanlığı yapan Selim Ural; yaz tatili stajını, uydudan yayın yapan bir kanalda yaptı. Canlı yayın programlarında reji personeli olarak görev alırken, ihtiyaç duyulan zamanlarda haber montajı da yaptı.


Üniversitenin ardından Best FM’de internet editörlüğü görevine başladı. Best Medya bünyesindeki Naklen Futbol’da da spor editörlüğü yapan Ural, buradaki görevinden ayrıldıktan sonra Medya Takip Merkezi’nde görsel basın haber editörü olarak farklı bir deneyim yaşadı. Kurum içinde yaşanan sıkıntılar ve gece mesaisinin getirdiği zorluklardan dolayı 9 ay sonra buradan ayrıldı. Kısa bir süre sonra ise İstanbul Ajansı’nda editör olarak yeni işine başladı.İstanbulun yerel haberlerinin yayımlandığı İstanbul Ajansı’nda (www.istanbulajansi.com) haber politikasının belirlenmesi, muhabirlerin yönlendirilmesi, internet sitesindeki haberlerin kontrol edilmesi ve editlenmesi görevini üstlenen Selim Ural, Ajans bünyesinde aylık yayımlanan gazeteye de özel haberler hazırladı, ilçe kaymakamlarıyla röportajlar gerçekleştirdi. Bu sırada Medya Derneği ile İstanbul Şehir Üniversitesi’nin düzenlediği “Medya Okulu 2013 *” programına katılarak sertifika almaya hak kazandı.


Daha sonra, yeniden yapılanma sürecine giren İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştirak şirketlerinden Medya A.Ş. bünyesinde yayın yapan İstWeb TV'de kısa süreli kurgu personeli olarak görev alan Ural, burada haber ve programların video kurgu-montajlarını gerçekleştirdi.

Son olarak Karar gazetesi ve internet sitesinde editörlük yapan Ural, spor medyasına yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen Yenigün Medya'nın (www.yenigunmedya.net) çıkardığı spor dergilerinin (Ribaund, Kort, Pike) internet yayını sorumluluğunu freelance olarak yürütüyor.

Medyadaki gelişmeleri yakından takip eden Selim Ural; yeni medya düzeni, sosyal medya, televizyon yayıncılığı, medya planlaması, reklamcılık, fotoğrafçılık gibi mesleğini ilgilendiren konularla yakından ilgilenmektedir.

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images